Motivacia na personala

Essay by mimituUniversity, Bachelor'sD+, January 2005

download word file, 7 pages 5.0

Downloaded 14 times

V syvremennite usloviia na uskoren nauchno-tehnicheski progres vse poveche se utvyrzhdavat niakoi novi momenti v koncepciiata za proizvoditelnostta na truda. Predstavite za proizvoditelnostta samo kato syotnoshenie mezhdu proizvedeno i vlozheno, t.e. produkt/razhodi se smiata za zakosteniala i nepravilna. Proizvoditelnostta se opredelia kato produkt na syznanieto, koeto tyrsi neprekysnato podobriavane na tova, koeto veche syshtestvuva. Proizvoditelnostta na truda se tretira kato nachin na mislene. Tova e mislovnost na progresa, na postoiannoto podobriavane na veche syshtestvuvashtoto. Tova e viarata v choveshkiia progres. V tozi smisyl proizvoditelnostta vse poveche se vyzpriema kato syotnoshenie rezultat/razhodi.

Proizvoditelnostta e samoobnoviavashtiia se dinamizym na firmata pred liceto na promeniashtite se usloviia. Otlichitelen beleg na syvremennoto proizvodstvo e chestoto obnoviavane na produkciiata, visokite iziskvaniia kym nejnoto kachestvo, koeto e svyrzano s golemi razhodi za nauchno-izsledovatelski i opitno-konstruktorski raboti. V usloviiata, kogato preobladavashtite razhodi na zhiv trud sa razhodi na umstven trud se promenia i nachina na oceniavane na negovata proizvoditelnost.

Ikonomicheskiiat zakon za neprekysnato narastvane na proizvoditelnostta na truda iziskva da se izpolzvat vsichki vyzmozhnosti za postiganeto na tova. Tezi vyzmozhnosti mogat da se razdeliat na usloviia i faktori.

Usloviiata za povishavane na proizvoditelnostta na truda sa dadenosti, koito syzdavat predpostavkite za izmenenie na proizvoditelnostta na truda. Te se podrazdeliat na estestveni (prirodni) i obshtestveni.

Estestvenite (prirodnite) usloviia vkliuchvat: geolozhki usloviia, kachestvo na surovinite, klimatichni usloviia (temperatura, dvizhenie na vyzduha i dr.); sydyrzhanie vyv vyzduha na vredni gazove, pari i dr.; shum i vibracii; osvetlenie i cvetovo oformlenie; fizichesko natovarvane na rabotnicite i dr.

Obshtestvenite usloviia vkliuchvat:

firmeno planirane; izpolzvane na stimulite i iniciativata na raboteshtite; trudov moral i dr. (fig.23.1).

Faktorite za povishavane na proizvoditelnostta na truda sa dvizheshtite sili na proizvodstvoto. Tova sa:

- rabotnata sila (kvalifikaciia na rabotnicite, trudovo umenie, fizicheska trudosposobnost;

- ekstenzivno i intenzivno izpolzvane na rabotnoto vreme i dr.

- sredstvata na truda (stepen na mehanizaciia i avtomatizaciia, proizvoditelnost na sredstvata na truda, obsluzhvaemost na sredstvata na truda, prodylzhitelnost na polzvane i stepen na natovarvane i dr.);

- predmetite na truda (kachestvo na materialite, obrabotvaemost na materialite, transportiruemost, stepen na standartizaciia, stepen na izpolzvane i dr.);

- tehnologiiata na proizvodstvoto (izpolzvane na tradicionni ili principno novi tehnologii i dr.);

- organizaciiata na proizvodstvoto (prilozhenie na gyvkavi proizvodstveni sistemi i dr.)

Vazhno znachenie za povishavane na proizvoditelnostta na truda ima i vzaimodejstvieto mezhdu usloviiata i faktorite. Kakto usloviiata vyzdejstvat vyrhu faktorite, taka i faktite vyzdejstvat vyrhu promianata na syotvetnite usloviia. Shirokata tehnologichna osnova na syvremennoto proizvodstvo kato faktor v promishlenoto razvitie vzema pod vnimanie vazhnata rolia na tehnologiiata ot gledna tochka na nejnoto vzaimodejstvie s choveshkite resursi. V obshtoprietiia smisyl tehnologiiata se svyrzva s mashinite (harduer). No hardueryt ne mozhe da funkcionira bez choveshki "vhod". Poniatieto tehnologiia stava pylnocenno samo, ako vkliuchva i roliata na choveshkiia element. V specialnata literatura vzaimodejstvieto mezhdu harduera i choveshkiia element (socialnata organizaciia) se definira kato "humanuer" - termin, kojto dava po-shirok i prakticheski smisyl na tehnologiiata. Dokazano e, che dori i pri ednakvi tehnologii ravnishteto na proizvoditelnostta na truda znachitelno se razlichava v otdelnite strani. Do goliama stepen tova se dylzhi na otnoshenieto na horata kym tehnologiiata i na adaptiraneto im kym neia. Tehnologiiata mozhe da byde vzaimstvana ot druga strana, no rabotnata etika - ne mozhe. Tia triabva da byde razvita na samoto miasto. Vypreki, che choveshkite syshtestva bez mashinite sa po-malko proizvoditelni, dvizheshtata sila zad mashinite sa imenno choveshkite syshtestva. Povishavaneto na proizvoditelnostta na truda triabva da se postigne chrez horata.

Efektivnostta na choveshkiia resurs ima tri izmereniia: umenie, motivaciia i adaptivnost. Daden rabotnik mozhe da e umel i motiviran, no toj niama da byde polezen, ako ne e v systoianie da se adaptira kym neobhodimite izmeneniia v proizvodstvenite usloviia. Sledovatelno ot syshtestveno znachenie e da se blagopriiatstva za tezi kritichno vazhni harakterni cherti na rabotnata sila.

Podpomagane na motiviraneto na rabotnicite e vazhna zadacha na rykovodstvata na firmite. Vsiako obshtestvo se rykovodi ot svoi sobstveni sociokul-turni stojnosti i rabotna etika, poradi koeto e trudno da se izvede edna obshta formula za povishavane na proizvoditelnostta na truda vyv vsichki strani. Vse pak choveshkata priroda v osnovata, si e ednakva. Za da se osvobodi skritiiat choveshki dinamizym i da se izpolzvat po vyzmozhno naj-dobriia nachin choveshkite i tehnologichnite potenciali, vyv firmite triabva da se syzdade podhodiasht klimat.

Motivaciiata e proces na dobrovolno vzeto reshenie ot individa za opredeleno celenasocheno dejstvie ili bezdejstvie pri opredelena situaciia. Tia ima subektiven harakter i zavisi ot lichnata precenka. Nachina po kojto tia vliiae vyrhu individa, nachina po kojto se podnasia, vynshnata sreda i t.n.

Eto zashto motivaciiata opredelia povedenieto na personala v trudoviia proces, fizicheskoto i intelektualno uchastie v nego, zhelanieto da se trudiat tochno v tazi firma i kolektiv a ne v druga. Imenno takiva motivi rabotodatelia triabva da podbere za da postigne maksimalno visoka proizvoditelnost. Vsichko tova predstavliava motivacionniia proces celiasht syzdavane na takava socialno ikonomicheska organizacionna sreda v predpriiatieto, koiato da nakara rabotnici i sluzhiteli da izberat tova trudovo povedenie, koeto e prednachertano ot firmenata politika.

Ot vsichko do tuk sledva, che v osnovata na omtivacionniia proces stoiat choveshkite potrebnosti. Te sa kriteriia, motivyt kojto vodi vseki individ pri vzimane na konkretno reshenie za dadena situaciia, a syshto taka i ot dajnostta na rabotodatelia za motivirane na opredeleno povedenie. Kogato se razglezhdat choveshkite potrebnosti triabva da se razglezhdat v niakolko aspekta: a imenno te sa mnogo dinamichni, vinagi sa subektivni i otnositelni, te sa raznoobrazni v zavisimost ot celta i obekta na motivaciia.

Ot druga strana motivacionniia proces mozhe da byde razlozhen na niakolko systavni chasti:

-Motiv - vyzbuditeliat, prichina za zadovoliavane na osyznata potrebnost;

-Motivirane - procesa na vytreshnata ubeditelnost i naglasa na lichnostta primeseno s vliianieto na vytreshnite i vynshni faktori, podpomagashti osyznavaneto i iasnoto opredeliane na potrebnostta.

Choveshkite potrebnosti bivat: vynshni i vytreshni, kato vinagi triabva da se ima v predvid pri izgrazhdane na motivacionnen plan kato vytreshnite mogat da bydat nasochvani v zhelanata posoka i vyrhu koito triabva da nasochi vnimanieto si rabotodatelia i administraciiata na predpriiatieto, a po otnoshenie na vynshnite triabva zadylzhitelno da otchita tiahnoto vliianie.

Chrez nabliudenie i analizi se stiga do izvoda, che vsiaka rabota vkliuchva tri osnovni elementa: - tvorchestvo, trud, obuchavane. Imenno te triabva da bydat osnovata i vodeshta liniia v izgrazhdaneto na motivacionniia plan.

Motivacionnite faktori vliiaiat vyrhu individa na ikonomicheskata i socialna sreda, na firmeniia mikro klimat i opredeliat motivaciiata v trudoviia proces. Osnovni vodeshti motivacionni faktori za konkretnata firma sa:

1.Ravnishte i dinamika na rabotnata zaplata.

Rabotnata zaplata triabva da osiguriava zhizneniia standart na rabotnici i sluzhiteli, pravilno da otraziava vlozheniia trud i usiliia kojto polaga personala pri izvyrshvaneto na rabotata. Rabotnite mesta koito pozvoliavat da otchitat rezultatite ot truda. Da se vyznagrazhdavat dopylnitelnite usiliia za postigane celite na firmata.

Za syzhalenie rabotnata zaplata v dneshnata socialno-ikonomicheska obstanovka e vodesht faktor i poniakoga edinstven v motivacionniia proces, chrez kojto rabotodatelia manipulira personala si.

2.Priznavane na postizheniiata v rabotata.

Osven materialniia stimul izrazen chrez rabotnata zaplata, rabotnik ili sluzhitel ima vytreshna potrebnost da byde ocenen i stimuliran po drug nachin. Tova mozhe da se osyshtestvi chrez povishavane na otgovornostta v trudoviia proces. Privezhdane v po-visoka profesionalno-kvalifikacionna stepen. Povishavane v dlyzhnost i t.n.

Goliamo znachenie za tozi faktor ima nivoto, ravnishteto, koeto e izbral rabotodatelia i administraciiata. Ako tova nivo e mnogo visoko i nedostizhimo za personala, to tozi faktor po syshtestvo ne se izpolzva, ne uchastva v motivacionniia proces. Ot druga strana ako tova ravnishte e mnogo prinizeno rezultata e syshtiiat. Lesnoto poluchavane na dadeno pooshtrenie go obezceniava kato motivacionno vyzdejstvie.

3.Uchastieto na rabotnicite i sluzhitelite v razpredelenieto na pechalbata.

Tozi motivacionnen faktor e mnogo blizyk do svoiata syshtnost i po mehanizma si za realizaciia do rabotnata zaplata. Osven finansov rezultat toj celi identifikaciiata na personala s interesite i prosperiteta na predpriiatieto. Rabotodiatelia triabva da izbere takiva pravila, mehanizmi i proceduri na vyznagrazhdenie, koito da napraviat taka, che kogato firmata pecheli, rabotnici i sluzhiteli da razberat po svoite dohodi koito poluchavat. Takava vryzka syzdava s personala opredelena zainteresovanost ne samo za prekite finansovi rezultati ot rabotata na otdelnoto rabotno miasto, a i ot povishavaneto na finansovite rezultati i prosperiteta na cialata firma.

4.Prediaviavane na konkretni i po-visoki iziskvaniia kym personala.

Tozi faktor izraziava zhelanieto da byde formulirana iasno i tochno konkretna zadacha v trudoviia proces, kakvi sa organizacionnite i tehnologichnite i drugi standarti, koito te triabva da spazvat.

Pylnocennoto realizirane vyzmozhnostite na tozi motivacionnen faktor iziskva negovoto sychetanie s pooshtreniiata na tezi, koito izpylniavat po-visokite iziskvaniia i sys sankcioniraneto po opredelen nachin na tezi koito ne izpylniavat prietite standarti. Tova udovoletvoriava chuvstvoto za spravedlivost v rabotnicite i sluzhitelite.

V zavisimost ot predpochitanite motivacionni faktori za vyzdejstvie mogat da se razgranichat niakolko motivacionni modela, modelyt za ikonomicheska racionalnost, model na choveshkite otnosheniia, model na choveshkoto samorazvitie, kompleksniia motivacionnen model.

Za konkretniia sluchaj naj vseobhvaten i vyzmozhno prilozhen e kompleksniia metod. Toj se osnovava na teoriiata za potrebnostite i interesite, kato pyrvichen podbuditelen motiv za trud kato otchita niakolko postulata:

1.Chovekyt v trudoviia proces s negovite materialni i duhovni potrebnosti.

2.Chast ot svoite duhovni potrebnosti chovek zadovoliava v trudoviia proces no znachitelna chast ot tiah se zadovoliavat chrez dohodite za trud izvyn trudoviia proces.

3.Vseki chovek ima svoia sobstvena cennostna sistema, svoe strukturirane na potrebnostite, koeto po princip otlichava edin ot drug otdelnite rabotnici i sluzhiteli.

4.Vseki rabotnik pritezhava konkretni sposobnosti i ima konkretni ochakvaniia ot trudoviia proces.

5.Potrebnostite, interesite i ochakvaniiata na rabotnicite i sluzhitelite, kakto i tiahnata cennostna sistema, che formirat pod vyzdejstvieto na mnozhestvo vynshni faktori.

6.Efektivnostta s koiato vyzdejstvuva edin ili drug motivacionne faktor vyrhu motivaciiata na otdelnite rabotnici i sluzhiteli zavi si ot konkretnata cennostna sistema, kakto i ot tehnite neposredstveni ochakvaniia.

7.Neobhodimostta da se motivirat po takyv nachin rabotnicite i sluzhitelite, che da realizirat pylnocenno svoite sposobnisti i vyzmozhnosti iziskva da se izpolzvat kompleksno vsichki motivacionni faktori.

Kompleksniia motivacionnen model dava shirota na dejstvie i ne pritezhava ogranichenostta koiato e harakterna za drugite modeli, otstraniava v opredelena stepen oprostiavaneto na motivacinniia proces i se stremi da vkliuchi v dejstvie vsichki motivacionni faktori.

Izpolzvana literatura

1.Osnovi na upravlenieto. Nejkova R.

2."Upravlenie na choveshkite resursi i personala" Nejkova R.

3."Upravlenie na personala" Shopov D., Atanasova M.

4."Ikonomika" Nikolov N., Marinova E.